Quantic PMI Model No: P1T-DC40G-65-T-292FF-1NS-OPT812 is a SPST Absorptive, FET switch that operates from 8 to 12 GHz that has a typical Isolation of 70 dB with an Insertion Loss of 3.5 dB typical and a 4 ns switching speed (On/Off) with a 1 ns Rise/Fall. THousing size is 1.3” x 1.2” x 0.5” with SMC male connector for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ, 4 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Typ, 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 3 ns Typ, 5 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 4 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ / 2.2:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 0.9 ns Typ, 1 ns Max |
| Video Transient: | 0.3 GHz BW (2 to 18 GHz): 85 mV P-P 0.02 GHz BW (2 to 18 GHz): 15 mV P-P |
| Control Signal: | TTL "1" = On |
| Power Supply: | +8 to +15 VDC @ 15 mA Max, -8 to -15 VDC @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | SMC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |