Quantic PMI Model P1T-DC40G-65-T-292MF-1NS-OPT27G is an absorptive, Single Pole, Single Throw Pin Diode Switch that operates from 0.05 to 27 GHz with an insertion loss of 5,5 dB typical; isolation of 55 dB minimum and a 6 ns switching speed. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Package size is 1.2" x 1.3" x 0.5" with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 27 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ, 6.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ, 55 dB Min |
| Switching Speed: | 6 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 5 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise Time: | 0.9 ns |
| Fall Time: | 1 ns |
| Control Signal: | TTL "1" = ON TTL "0" = OFF |
| DC Voltage: | +8 to +15 VDC @ 15 mA Max -8 to -15 VDC @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | SMC |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 1.20" x 1.30" x 0.50" |
| Finish: | Blue Epoxy polyimide coating IAW MIL-C-227750, Type 1 over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to 85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STF-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STF-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STF-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STF-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STF-202F, Method 107 |