Quantic PMI Model P1T-LIM-9G9D5G-70-T-PIN is an absorptive 2 W single pole, single throw switch with an integrated limiter at the input that operates over the 9 to 9.2 GHz frequency range that offers a minimum of 70 dB isolation and a maximum insertion loss of 1.7 dB in a compact 1.35" x 0.62" x 0.34" housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 9.0 to 9.2 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 9.2 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.7 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.7 dB Max @ -10 dBm Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 150 ns (From 50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| Flat Leakage: | 13 dBm Max |
| Recovery Time: | 100 ns Typ (3 dB, 10 W CW) |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max @ -10 dBm Max |
| P1dB: | 0 dBm Min |
| Input Power: | 2 W Max |
| Operating Peak Input Power: | 100 W Max @ 50 µs Pulse Width, 400 W Max @ 1 µs Pulse Width |
| Control Signal: | TTL Logic: 1 = Low Loss, 0 = Isolation (5 VDC CMOS) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Max (+7 VDC Survival Max), -5 VDC @ 50 mA Max (-10 VDC Survival Max) |
| Connectors: | Solder Pins |
| Size: | 1.35" x 0.62" x 0.34" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |