PMI Model P2T-33G50G-USB is a state-of-the-art SPDT, Absorptive switch that operates from 33 to 50 GHz that is powered and controlled via USB 2.0. This model offers low insertion loss of 6 dB maximum and a minimum isolation of 60 dB. Easy driver installation, simply download and run the PMI USB Software application from any windows computer. Compatible with Windows XP to 11. Package size is 2.25" x 1.0" x 0.33" with standard USB Type A and 2.4mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 33 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 33 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Survival Power: | 1 W Peak, 1 µs |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power and Control Connector: | USB Type A Plug |
| No External Power Supplies: | Powered through USB |
| Power & Control Type: | USB 2.0 |
| Connectors In/Out: | 2.4mm Female |
| Size: | 2.25" x 1.00" x 0.33" |
| Driver Installation: | Download and run the PMI USB Software application from any windows computer. Compatible with Windows XP to 11. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating: | -55 ºC to +125 ºC |