

PMI Model P2T-500M18G-USB is a state-of-the-art SPDT, Absorptive switch that operates from 0.5 to 18 GHz that is powered and controlled via USB 2.0. This model offers low insertion loss of 6 dB maximum and a minimum isolation of 60 dB. Easy driver installation, simply download and run the PMI USB Software application from any windows computer. Compatible with Windows XP to 11. Package size is 2.25" x 1.0" x 0.33" with standard USB Type A and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Operating Input Power (dBm): | 20 |
| Survival Power: | 1 W Peak, 1 µs |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 1.92:1 |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Power and Control Connector: | USB Type A Plug |
| No External Power Supplies: | Powered through USB |
| Power & Control Type: | USB 2.0 |
| Connectors In/Out: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.25" x 1.00" x 0.33" |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, USB 2.0 Controlled, Ultra-Broad Band Operation |
| Driver Installation: | Download and run the PMI USB Software application from any windows computer.   Compatible with Windows XP to 11. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating: | -55 ºC to +125 ºC non-Operating |