PMI Model P5P-218-S6F is a Pentaplexer covering 2 to 18 GHz frequency range that has five channels in bands of 2 to 4 GHz, 4 to 6 GHz, 6 to 8 GHz, 8 to 12 GHz, 12 to 18 GHz with a RF survival input power of 1W CW. Package size is 3.23" x 1.97" x 0.41" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 5 |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 2 to 4 GHz CH 2: 4 to 6 GHz CH 3: 6 to 8 GHz CH 4: 8 to 12 GHz CH 5: 12 to 18 GHz |
| Return Loss (Passband): | 12 dB Min (Over Insertion Loss Band) |
| Crossover Band: | 4, 6, 8, 12 GHz |
| Crossover Insertion Loss: | 4 GHz ± 2% 5.5 dB Typ 6 GHz ± 2% 5.5 dB Typ 8 GHz ± 2% 5.5 dB Typ 12 GHz ± 2% 5.5 dB Typ |
| Insertion Loss: | CH 1: 1.5 dB Max @ 2.1 to 3.8 GHz CH 2: 1.5 dB Max @ 4.2 to 5.7 GHz CH 3: 1.5 dB Max @ 6.3 to 7.6 GHz CH 4: 1.5 dB Max @ 8.4 to 11.4 GHz CH 5: 1.5 dB Max @ 12.6 to 17.1 GHz |
| Input Power: | 30 dBm (1 W) CW Max |
| Rejection: | CH 1: -45 dBc Min @ DC to 1.7 GHz, 4.3 to 20 GHz CH 2: -45 dBc Min @ DC to 3.7 GHz, 6.3 to 20 GHz CH 3: -45 dBc Min @ DC to 5.7 GHz, 8.3 to 20 GHz CH 4: -45 dBc Min @ DC to 7.7 GHz, 12.3 to 20 GHz CH 5: -40 dBc Min @ DC to 11.7 GHz, 18.6 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.23" x 1.97" x 0.41" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |