PMI Model P6P-0D518-S7F is a 0.5 to 18 GHz, 6 Channel Multiplexer covering the following bands: 0.5 to 1 GHz, 1 to 2 GHz, 2 to 4 GHz, 4 to 8 GHz, 8 to 12 GHz, and 12 to 18 GHz. Package size is 5.01" x 2.60" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 6 |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 0.5 to 1 GHz CH 2: 1 to 2 GHz CH 3: 2 to 4 GHz CH 4: 4 to 8 GHz CH 5: 8 to 12 GHz CH 6: 12 to 18 GHz |
| Return Loss (Passband): | CH 1: 12 dB Min CH 2: 12 dB Min CH 3: 12 dB Min CH 4: 12 dB Min CH 5: 10 dB Min CH 6: 10 dB Min |
| Crossover Band: | 1, 2, 4, 8, 12 GHz |
| Crossover Insertion Loss: | 1 GHz ± 2% 5 dB Typ, 6 dB Max 2 GHz ± 2% 5 dB Typ, 6 dB Max 4 GHz ± 2% 5 dB Typ, 6 dB Max 8 GHz ± 2% 5 dB Typ, 6 dB Max 12 GHz ± 2% 5 dB Typ, 6 dB Max |
| Insertion Loss: | CH 1: 2.5 dB Max @ 0.6 to 0.9 GHz CH 2: 1.5 dB Max @ 1.1 to 1.9 GHz CH 3: 2.0 dB Max @ 2.1 to 3.9 GHz CH 4: 1.5 dB Max @ 4.2 to 7.8 GHz CH 5: 1.5 dB Max @ 8.4 to 11.6 GHz CH 6: 1.5 dB Max @ 12.6 to 17.8 GHz |
| Input Power: | 30 dBm (1 W) CW Max |
| Rejection: | CH 1: -40 dBc Min @ DC to 0.2 GHz, 1.3 to 20 GHz CH 2: -40 dBc Min @ DC to 0.7 GHz, 2.3 to 20 GHz CH 3: -35 dBc Min @ DC to 1.7 GHz, 4.3 to 20 GHz CH 4: -35 dBc Min @ DC to 3.6 GHz, 8.3 to 20 GHz CH 5: -35 dBc Min @ DC to 7.7 GHz, 12.6 to 20 GHz CH 6: -35 dBc Min @ DC to 11.7 GHz, 19.3 to 20 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 5.01" x 2.60" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |