Quantic PMI Model P6VA-2VO-1VG-20M is a 6 Channel, 0.02 GHz Video Amplifier with individual gain and offset adjustments. It features temperature compensation, ±2 V video offset adjustment, and ±1 V video gain adjustment in a slimline package measuring 5.25" x 3.5" x 0.5" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 0.02 |
| Output Voltage: | ±2 V @ Max Gain |
| Power Supply: | +8 to +15 V @ 100 mA Max, No Load, -8 to -15 V @ 100 mA Max, No Load |
| Video Bandwidth: | 20 MHz Typ |
| Power/ Logic Connector: | 9 Pin Micro-D MDM-9PSP or Equiv. |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 5.25" x 3.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |