PMI Model P9T-1R1R5G-60-T-55-SFF is a high speed, single pole, nine throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that has a frequency range of 1 to 1.5 with over 60 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.5" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP9T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 1 to 1.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Input Power: | 30 dB/CW Min |
| Control Signal: | 4-Line Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 450 mA Max, -5 VDC @ 75 mA max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |