PMI Model P9T-500M18G-60-R-SFF is a high speed, single pole, nine throw switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range that is capable of switching within 100 ns with over 60 dB of isolation and an insertion loss of 6.5 dB maximum. This model is supplied with SMA female connectors in a gold plated housing measuring 4.0" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input Power: | 25 dBm CW (Operating) |
| Control Signal: | 4-Line Decoded TTL |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |