PMI Model P9T-500M40G-60-R-55-292FF-OPT1222 is a high speed, single pole, nine throw, reflective switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.5 to 40 GHz (-OPT1222 is optimized over 12 to 22 GHz) with over 60 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.5" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP9T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 40 (Optimized for 12 to 22) |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation (Typ): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 4-Line Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 450 mA Max -5 VDC @ 75 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |