PA-17D3G-21D2G-20W-SFF
Preliminary
High Power Amplifier
Quantic PMI Model PA-17D3G-21D2G-20W-SFF is a high-power amplifier with an operating frequency range of 17.3 to 21.2 GHz that offers 25 dB of gain and a saturated output power of 20 W (43 dBm).
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 17.3 |
| Frequency Max (GHz): | 21.2 |
| Gain (dB): | 25 dB Typ |
| Psat: | 20 W (43 dBm) Typ |
| Input Power: | 30 dBm CW Max |
| Current Supply: | 400 mA Typ |
| DC Supply Voltage: | 20 V Typ |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +150 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |