

PMI Model PA-2G18G-43-5-40-SFF-HS is a high-power amplifier designed for a remarkably low noise figure of 3.5 dB and Psat of 40 dBm (10 W) over the 2 to 18 GHz frequency range with a high gain of +43 dB and ±1.5 dB gain flatness. This model has SMA connectors and includes heatsink and 120 Vac cooling fan. Available without heatsink as PA-2G18G-43-5-40-SFF.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 43 dB Typ 39 dBm Min |
| Psat: | 40 dBm (10 W) Typ 35 dBm Min |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Noise Figure: | 3.5 dB Typ 5.0 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| DC Power Supply: | +22 VDC |
| DC Supply Voltage: | +22 VDC |
| RF Connectors In/Out: | SMA Female removable |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | 3A001.b.4.a |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |