Quantic PMI Model PA-35M45M-55-50W is an ultra-low phase noise high power amplifier with an operating frequency range of 35 to 45 MHz that offers 55 dB of gain and a saturated output power of 47 dBm. Housing measures 5.82" x 4.5" x 1.06" with a 15 pin micro-D connector for power/control and SMA (input), BNC (Output) female connectors.
Typical Residual AM Noise Performance
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.035 |
| Frequency Max (GHz): | 0.045 |
| Gain (dB): | 55 Min |
| Psat: | 47 dBm Min (50 W) |
| Input Power: | -5 dBm Max |
| Noise Figure: | 7 dB Typ |
| Current Supply: | 4 A |
| DC Supply Voltage: | +24 ± 0.5 VDC Max |
| DC Connectors: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors In/Out: | SMA Female / BNC Female |
| Size (Excluding Connectors): | 5.82" x 4.5" x 1.06" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 °C to +50 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |