Quantic PMI Model PA-37-5G19G-33DBM-SFF is a power amplifier with operating frequency of 5 to 19 GHz that provides 37 dB gain minimum with a gain flatness of ±3.5 dB, OP1dB at +33 dBm minimum and output third order intercept point of 40 dBm typical. Package size is 4.95" x 3.38" x 1.00" excluding connectors with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 19 |
| Gain (dB): | 35 dB Min, 42 dB Max |
| Psat: | 33 dBm Min |
| Input Power: | 15 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input VSWR: | 2.1 Max |
| Output VSWR: | 2.1 Max |
| Output Power at 1 dB Compression: | 33 dBm Min |
| Gain Flatness: | ±3.5 dB Max |
| Output Third Order Intercept Point: | 40 dBm Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| DC Supply Voltage: | 12 V @ 2.5 A |
| RF Connectors In/Out: | SMA female - removable |
| Size (Excluding Connectors): | 4.95 " x 3.38" x 1.00" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +50 °C (Operating) -46 °C to +100 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |