| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 36 dB Min, 38 dB Typ |
| Psat: | 33 dBm Min, 34 dBm Typ |
| Small Signal Gain: | 36 dB Min, 38 dB Typ |
| Input VSWR: | 2:1 Max |
| Output VSWR: | 2:1 Max |
| Small Signal Gain Flatness: | ±1.0 dB Max |
| Output Power at 1 dB Compression: | 33 dBm Min, 34 dBm Typ |
| Noise Figure: | 6.0 dB Max |
| Current Supply: | 2.2 A |
| DC Supply Voltage: | +12 V Min, +15 V Max (With Internal Regulator) |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size (Excluding Connectors): | 1.93" x 2.36" x 0.57" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |