Quantic PMI Model PA-40-17D521D5-5R0-36-12-292FF is a medium power low noise amplifier that operates over the frequency range of 15.7 to 21.5 GHz with a nominal gain of 40 dB typical with a maximum gain flatness of ±1.75 dB and a typical noise figure of 5 dB. Supplied with SMA Female connectors in a housing that measures 2.6" x 2" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 17.5 to 21.5 |
| Frequency Min (GHz): | 17.5 |
| Frequency Max (GHz): | 21.5 |
| Gain (dB): | 37 dB Min, 40 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Typ, ±1.75 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ, 8 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Typ, 2.5:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 36 dBm Min, 37 dBm Typ |
| OIP3: | 43 dBm Min, 45 dBm Typ |
| DC Voltage: | +9 to +12 VDC |
| DC Current Draw: | 3.5 A Typ, 5 A Max |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±2.5 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.6" x 2.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |