PMI Model PA-46-0D5-SFF is a power amplifier that operates over the frequency range of 0.5 to 3 GHz with a typical small signal gain of 46 dB and a maximum noise figure of 6 dB. Unit size is 7.0" x 3.25" x 2.0" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Gain (dB): | 44 dB Min, 46 dB Typ |
| Psat: | 38 dBm Min, 40 dBm Typ |
| Input Power: | 5 dBm Max |
| Input VSWR S11 (f = 1750 MHz): | 1.7:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ, ±3 dB Max |
| Small Signal Gain S21 (f = 1.75 GHz): | 44 dB Min, 46 dB Typ |
| Output Power Pout @ Pin = -5 dBm: | 38 dBm Min, 40 dBm Typ |
| Output IP3 (f = 1.75 GHz): | 49 dBm Min, 51 dBm Typ |
| Reverse Isolation S12 (f = 1.75 GHz): | -65 dB Min, -70 dB Typ |
| Noise Figure (f = 1.75 GHz): | 5.0 dB Typ, 6.0 dB Max |
| Efficiency at Pout = +40 dBm (f = 1.75 GHz): | 8% Min, 10% Typ |
| DC Power Supply: | +12 VDC |
| Supply Current Quiescent (No RF): | 3.8 A Typ, 4.2 A Max |
| Supply Current Quiescent (No RF) @ Pout = +40 dBm: | 7.2 A Typ, 8.2 A Max |
| DC Supply Voltage: | +12 V |
| Size (Excluding Connectors): | 7.00" x 3.25" x 2.00" |
| Weight: | 24 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30 °C to +65 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |