Quantic PMI Model PA-4G8G-53-5-40-SFF is a high power amplifier with operating frequency of 4 to 8 GHz, 53 dB gain and saturated output power of 40 dBm. Package size is 1.50" x 2.00" x 0.50" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 53 dB Min |
| Psat: | 40 dBm Min |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Noise Figure: | 5 dB Max |
| DC Supply Voltage: | +24 VDC |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size (Excluding Connectors): | 1.50" x 2.00" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 2.0 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |