| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Gain (dB): | 45 dB Min, 50 dB Typ, 57 dB Max |
| Psat: | 47.5 dBm Min, 49 dBm Typ |
| Input Power: | 7 dBm |
| Input VSWR: | 1.3:1 Typ, 1.6:1 Max |
| Output VSWR: | 1.4:1 Typ, 1.6:1 Max |
| Output Power at 1 dB Compression: | 47.5 dBm Min, 49 dBm Typ |
| Noise Figure: | 7 dB Typ, 10 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Output Power at 3 dB Compression: | 48.5 dBm Min, 50 dBm Typ |
| Output Third Order Intercept Point: | 52 dBm Min, 60 dBm Typ |
| Current Supply: | 10 A Typ, 15 A Max |
| DC Supply Voltage: | +28 V Typ, +30 V Max |
| RF Connectors In/Out: | Input: SMA (F) Output: N (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 °C to +45 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |