PMI Model PA-50-DC6G-SFF-X8 is a chassis containing 16 Amplifiers with the ability to individually terminate unused input ports internally into 50 ohms. The minimum gain is 50 dB with an output PSAT of +33 dBm.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Number of Channels: | 8 |
| Frequency Range: | 0.5 to 6 GHz |
| Gain: | 50 dB Nom |
| Maximum Input Power: | +10 dBm |
| Power Supply: | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3U 19" Rackmount Chassis 20" Deep Max |
| Finish: | Powder Coated Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| PSAT: | 33 dBm Min |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | +10 °C to +30 °C (Operating) |