PMI Model PA-618-25G-6NF-30DBM-15V-SFF-2 is a High-Power Amplifier that operates from 6 to 18 GHz and offers between 21.5 and 24 dB of gain as well as a typical OP1dB of 30 dBm. Package measures 1.5" x 2.0" x 0.45" and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 21.5 dB Min 24 dB Max |
| Input Power: | 27 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Noise Figure: | 5 dB Typ 8.5 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| OP1dB: | 30 dBm Typ |
| DC Supply Voltage: | +15 VDC @ 1 A (Iq) |
| DC Connectors: | Solder Pin |
| RF Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 1.5" x 2.0" x 0.45" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |