Quantic PMI Model PA-6G18G-35-SFF is a Power Amplifier with operating frequency of 6 to 18 GHz with 30 dB gain minimum with a gain flatness of ±2.5 dB, OP1dB at 27 dBm minimum and a noise figure of 7 dB maximum. Package size is 1.53" x 0.93" x 0.35" excluding connectors with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Psat: | 27 dBm Max |
| VSWR: | 2.1 Max |
| Output Power at 1 dB Compression: | 27 dBm Min |
| Noise Figure: | 7 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Current Supply: | 800 mA |
| Impedance: | 50 Ohm |
| DC Supply Voltage: | 12 V |
| RF Connectors In/Out: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -0 °C to +50 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |