| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.1 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.1 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Attenuation Range (dB): | 30 ± 1 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | 0.2 dB over any 10 MHz |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Max |
| Insertion Loss (Measured): | 0.8 dB |
| Minimum Attenuation Step: | 30 dB |
| VSWR: | 1.25:1 |
| Operating Input Power: | 10 dBm |
| Survival Power: | 0.5 W Peak, 256 µs PW, 0.06% DC |
| Digital Control: | 2 BIT |
| DC Connector: | MIL-C Connector - MS3124E12-10P |
| Connectors: | N-Type Male (IN) SMA Female (OUT) |
| Size: | 5.87" x 2.5" x 1.4" |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |