Quantic PMI Model PBB-10-218-16-LCA is a 2 to 18 GHz Low Noise Amplifier which provides 10 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±1.75 dB maximum over the operating frequency with a noise figure is 4 dB typical and offers a typical OP1dB of 16 dBm typical. The amplifier requires +12 VDC and the current draw is 75 mA typical. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 10 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.75 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply: | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 75 mA Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |