Quantic PMI Model PBB-28-220-12-LCA is a 2 to 20 GHz Low Noise Amplifier which provides 28 dB of gain typically while maintaining a typical gain flatness of ±2.25 dB over the operating frequency. The noise figure is 3 dB typical and offers a typical OP1dB of +12 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and the current draw is 150 mA typical. The unit is supplied with removable SMA female connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 28 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 150 mA Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |