PMI Model PBT-0D5G26D5G-SFF is a bias tee that operates over the 0.5 to 26.5 GHz frequency range which features a maximum insertion loss of 2 dB. Housing size is 1.0" x 0.5" x 0.4" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 Max |
| Input Power: | 33 dBm CW Max |
| DC Supply: | +28 to +30 VDC @ 200 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings:: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +117 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |