PMI Model PBT-50G-185FM is a 4 kHz to 50 GHz Bias Tee that has a maximum insertion loss of 2.5 dB. BIAS Tee comes in a small 1.37" x 1.0" x 0.6" package outfitted with 1.85mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.000004 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input Power: | 30 dBm CW Max |
| DC Supply: | 30 VDC @ 500 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | RF: 1.85mm female / male VDC: SMC female and Solder Pin |
| Size: | 1.37" x 1.00" x 0.60" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings:: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +117 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |