PMI Model PCAN-218-10-SFF-HC is a Current Controlled Attenuator operating over the 2 to 18 GHz frequency range that provides 10 dB of attenuation with an insertion loss of 5 dB and a attenuation flatness of ±5 dB. This compact housing measures 2.25" x 1.6" x 0.6" and is outfitted with field removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Attenuation (dB): | 10 dB Min |
| Control Type: | Current |
| Attenuation Flatness (dB): | ±5 dB Max |
| Impedance (Ohms): | 50 Ohm |
| VSWR: | 2.0:1 Max, 1.5:1 goal |
| Power Supply: | +0 to 1 VDC @ 20 mA Max |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.25" x 1.60" x 0.60" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | Up to 90%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |