Quantic PMI Model PCG-12-0DBM-12V-SFF is a 1 to 2 GHz RF input, 1 to 26 GHz output comb generator. The small size active unit allows input power of only 0 to 5 dBm and is powered with +12 VDC. Specifications include RF input power 0 to 5 dBm; output frequency range 1 to 26 GHz; output power -20 dBm; and input VSWR 1.8:1. Housing size is 1.0" x 0.655" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Input Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Output Frequency Range (GHz): | 1 to 26 |
| Input Power (dBm): | 0 to 5 dBm |
| Output Power (dBm): | -20 dBm Typ |
| Input VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| DC Power Supply: | +12 VDC @ 380 mA Max |
| Size: | 1.0" x 0.655" x 0.38" |
| Finish: | Gold plated |
| Temperature: | -55 °C to +75 °C (Operating) -55 °C to +125 °C (Storage) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |