PMI Model PCH-180-3D13D5-SFF is a 180° Hybrid Coupler that operates from 3.1 to 3.5 GHz. This ring-line coupler provides a low insertion loss if 0.4 dB typically and a maximum VSWR of 1.3:1. The amplitude balance is typically ±0.3 dB and the phase balance is typically ±3° while maintaining a typical isolation of 20 dB. This model can handle input power levels up to 50 watts maximum, 1 kW peak with a 5% duty cycle. The package measures 2.126" x 2.048" x 0.67" and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.1 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.1 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Input Power (W): | 50 W |
| Isolation (dB): | 20 dB Typ |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.3 dB Typ |
| Phase Balance (°): | ±3 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Typ |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connector: | SMA Female |
| Size: | 2.126" x 2.048" x 0.67" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |