Quantic PMI Model PCH-180-5R6G5R8G-SFF is a 180° hybrid coupler that operates over the frequency range of 5.6 to 5.8 GHz. It has a maximum insertion loss of 0.5 dB and a minimum isolation of 20 dB. Housing size is 1.38" x 1.0" x 0.433" and is outfitted with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 5.6 |
| Frequency Max (GHz): | 5.8 |
| Input Power (W): | 50 |
| Isolation (dB): | 20 Min |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.3 Max |
| Phase Balance (°): | ±3 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 Max |
| VSWR: | 1.30:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Power Handling: | Average: 50 W Max Peak: 1 KW Max |
| Connector: | SMA Female |
| Size: | 1.38" x 1.0" x 0.433" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |