PMI Model No. PCH-90-1545-NFF is a 90 degree hybrid coupler that operates over the frequency range of 1.5 to 4.5 GHz. It has an insertion loss of ≤0.5 dB and an isolation of ≥20 dB. This model is outfitted with N type female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 1.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4.5 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 MAX |
| Phase Balance (°): | ±5 MAX |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB MAX |
| Isolation (dB): | 20 MIN |
| Power Handling: | AVERAGE: 300 WATTS MAX PEAK: 3 KW MAX |
| VSWR: | 1.25:1 MAX |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Connectors (In/Out): | NFF FEMALE |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 Oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 °C TO +65 °C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |