PMI Model PDC-0D5G18G-10-SFF is a 10 dB directional coupler that operates between 0.5 and 18 GHz which features 15 dB directivity, 1.2 dB insertion loss, and 50 W forward power handling. Package size is 4.449' x 0.669" x 0.433" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Coupling (dB): | 10 dB |
| Directivity (dB): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Coupling Sensitivity: | ±0.8 dB Max |
| Forward Power: | 50 W Max |
| Reflected Power: | 2 W Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.449' x 0.669" x 0.433" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 70 g Typ |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |