Quantic PMI Model PDC-0D5G26D5G-10-20W-292FF is a 10 dB directional coupler designed to operate over the 0.5 to 26.5 GHz frequency range and offers a 14 dB directivity, 20 W incident power handling. Package size is 4.449" x 0.669" x 0.443" and is equipped with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Coupling (dB): | 10 ± 0.7 dB Max |
| Directivity (dB): | 14 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.7 dB Max (Excluding 0.46 dB coupling loss) |
| VSWR: | 1.40:1 Max |
| Power Handling: | 20 W Max (Incident) 1 W Max (Reflected) |
| Coupling Sensitivity: | ±1 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.449" x 0.669" x 0.443" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 70 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |