Quantic PMI Model PDC-0R1G18G-10C-SFF-50W is a 0.1 to 18 GHz directional coupler with a coupling of 10 ± 1.0 dB Max; directivity of 10 dB Min @ 25 °C; an insertion loss of 3 dB (excluding coupling loss of 0.46 dB) and a VSWR of 1.60:1. Package size is 14.36" x 1.0" x 0.5" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Coupling (dB): | 10 ± 1.0 Max |
| Directivity (dB): | 10 Min @ 25 °C |
| Insertion Loss (dB): | 3.0 dB Max (excluding coupling loss of 0.46 dB) |
| VSWR: | Primary 1.60:1 Max Secondary 1.60:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Frequency Sensitivity: | ±1.7 dB Max |
| Forward Power: | 30 W Max |
| Reflected Power: | 2 W Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 14.36" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Finish |
| Weight: | 6.7 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -50 °C to +105 °C |
| Humidity: | 100% RH at 35°C, 95% RH at 40°C |
| Shock: | 20G for 11 msec half sine wave, 3 axis both directions |
| Vibration: | 25g RMS (15degrees 2KHz) endurance, 1 hour per axis |
| Altitude: | 30, 000 ft 1.0 psi Min (Hermetically sealed un-controlled environment) |