PMI Model No. PDC-100M500M-40C-NFF-500W is a 100MHz to 500MHz Directional Coupler having a 40dB coupling factor and 20dB directivity. This model handles an input power of 500 Watts CW.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 0.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Coupling (dB): | 40 ± 1 |
| Directivity (dB): | 20 min |
| Insertion Loss (dB): | 0.20 dB max |
| VSWR: | 1.15:1 max |
| Power Handling: | 500 Watts max |
| Coupling Flatness: | ±0.50dB max |
| Impedance: | 50 Ohms |
| RF Connectors: | N(F) RF In/Out, SMA(F) FWD & REV |
| Size: | 3..0 x 2.0 x 1.5 Inches |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55ºC to +150ºC |