PMI model PDC-12-20-50W-SMA is a 20 dB directional coupler that has an operating frequency of 4-18 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Coupling (dB): | 20 ± 0.7 |
| Directivity (dB): | >25 |
| Insertion Loss (dB): | =0.2 dB |
| Power Handling: | Incident = 50 Watt Reflected = 50 Watt |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Factor: | = 20 dB +/- 0.7 dB |
| Coupling Sensitivity: | >0.75 dB |
| RF Connectors: | SMA-Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C TO +85 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |