Quantic PMI Model PDC-192212-6-20W-SFF is a directional coupler that has an operating frequency of 19.2 to 21.2 GHz. This model features low VSWR, high directivity, 2.92mm female connectors and compact size of 1.10" x 0.67" x 0.43".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 19.2 to 21.2 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 19.2 |
| Frequency Max (GHz): | 21.2 |
| Coupling (dB): | 6 ± 0.7 Max |
| Directivity (dB): | 10 Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.7 dB Max (Exel. Coupling loss 1.26 dB) |
| VSWR: | PRIMARY 1.6:1 SECONDARY 1.6:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT <20 W REFLECTED <1 W |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Sensitivity: | ±0.8 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.10" x 0.67" x 0.43" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | UP TO 95% NON CONDENSING |