Quantic PMI Model PDC-1G16G-20-50W-SFF is a directional coupler that has an operating frequency of 1 to 16 GHz that features low VSWR, high directivity, and broadband. Compact package size is 2.874" x 0.669" x 0.443" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 16 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 16 |
| Coupling (dB): | 20 ± 1 dB |
| Directivity (dB): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB (Exel. Coupling loss 0.04 dB) |
| VSWR: | 1.41 Max (Primary) 1.41 Max (Secondary) |
| Power Handling: | ≤50 W (Incident) ≤2 W (Reflective) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 55 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | UP TO 95% NON-CONDENSING |