Quantic PMI Model PDC-1G2G-20-3KW-SMF is a 20 dB directional coupler that operates within the 1 to 2 GHz frequency range that features 0.2 dB insertion loss and up to 3 kW peak power handling. Package size measures 1.78" x 0.5" x 0.38" and has SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Coupling (dB): | 20 ± 1.25 dB |
| Directivity (dB): | 25 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.2 dB Max |
| VSWR: | 1.15:1 Max |
| Power Handling: | 50 W CW 3 kW Max (1 µs PW, 0.1% DC) |
| RF Connectors: | Input: SMA Male Output & Coupled Port: SMA Female |
| Size: | 1.78" x 0.5" x 0.38" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ˚C to +65 ˚C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Humidity: | Up to 95% (Condensing) |
| Shock: | 50 g's peak half-sinewave 6 ms duration 9.2 fps velocity change |
| Vibration: | See product feature for details. |