PMI model PDC-1G40G-10C-292FF-20W is a 1.0 to 40.0 GHz dual directional coupler.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 10 ± 1 |
| Directivity (dB): | 10 Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Power Handling: | NCIDENT 20 WATT Max REFLECTED 1 WATT Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Sensitivity: | +/-1.2 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40°C to + 70°C |
| Humidity: | 95% RH @ 40°C |
| Shock: | 20G FOR 11msec HALF SINE WAVE, 3 AXIS BOTH DIRECTIONS |
| Altitude: | 60, 000 FT 1.0 psi Min |