Quantic PMI Model PDC-1G40G-292FF-50W is a 1 to 40 GHz, Dual Directional Coupler that provides 20 dB coupling, 10 dB directivity, 2.8 dB insertion loss and up to 50 W forward power handling.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 20 dB |
| Directivity (dB): | 10 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| VSWR: | 1.7:1 Max (Primary & Secondary) |
| Power Handling: | 50 W (Forward Power) |
| Frequency Sensitivity: | ±1.2 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92 mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 95% RH @ 40 ºC |
| Shock: | 20G for 11 ms half sine wave, 3 axis both directions |
| Altitude: | 60, 000 ft. 1.0 psi Min |