PMI Model PDC-1G500M4G-15-50W-SFF is a directional coupler that has an operating frequency of 1.5 to 4.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.5 to 4 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 1.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Coupling (dB): | ±0.7 Max |
| Directivity (dB): | 15 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB (Exel, Coupling loss 0.14 dB) |
| VSWR: | PRIMARY 1.3:1 Max SECONDARY 1.3:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT 50 WATT Max REFLECTED 2 WATT Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Factor: | 15 dB ±1.0 dB |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 55g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C TO +85°C |
| Humidity: | UP TD 95%, NON-CONDENSING |