Quantic PMI Model PDC-1G67G-20-5W-185FF is a 1 to 67 GHz directional coupler with a coupling of 20 ± 1.2 dB Max; directivity of 6 dB Min; an insertion loss of 3.7 dB Max (excluding coupling loss of 0.04 dB) and a VSWR of 2.2:1. Package size is 2.874" x 0.669" x 0.433" with 1.85mm Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 67 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 67 |
| Coupling (dB): | 20 ± 1.2 Max |
| Directivity (dB): | 6 Min |
| Insertion Loss (dB): | 3.7 dB Max (excluding coupling loss 0.04 dB) |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Power Handling: | Incident: 5 W Max Reflected: 0.5 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Sensitivity: | ± 1.6 dB Max |
| RF Connectors: | 1.85mm Female |
| Size: | 2.874" x 0.669" x 0.433" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 °C to +65 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |