PMI Model No. PDC-20M6G-24-5D5-12V-SFF is an amplified powered directional coupler covering 20 Mhz to 6 Ghz. The gain in the thru path is 24 dB minimum with 16 dB coupling on the coupled port and the greater than 50 dB reverse isolation.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Coupling (dB): | 16 typ. |
| VSWR: | 1.8 : 1 Max |
| Input Power: | +20 dBm Max (with or without DC power |
| Number of Ports: | 3 |
| Input Port to Port 2 gain: | 24 dB Min |
| Input Port to Port 2 gain Flatness: | ±1.3 dB Max |
| Port 2 to Coupled Port coupling: | -16 dB TYP |
| Input Port to Coupled Port Isolation: | 60 dB Min |
| Port 2 to Input Port Isolation: | 50 dB Min |
| Port 2 saturated output power: | +18.5 dBm Min |
| Size: | 10"(L) x 5"(W) x 1.5"(H) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0°C to +75°C |
| Non-Operating Temperature: | -50°C to 100°C |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 15785 USD | Buy Now |