Quantic PMI Model PDC-2200M2300M-30-50W-SFF is a 2.2 to 2.3 GHz directional coupler with a coupling of 30 ± 1 dB Max; directivity of 20 dB Min; an insertion loss of 0.3 dB (excluding coupling loss of 0.01 dB) and a VSWR of 1.20:1. Housing size is 1.693" x 0.669" x 0.493" with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.2 to 2.3 |
| Frequency Min (GHz): | 2.2 |
| Frequency Max (GHz): | 2.3 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1.0 Max |
| Directivity (dB): | 20 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max (Excl. Coupling Loss 0.01 dB) |
| VSWR: | Primary 1.20:1 Max Secondary 1.20:1 Max |
| Power Handling: | Incident 50 W Max Reflected 2 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Sensitivity: | ± 0.5 dB Max |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 1.693" x 0.669" x 0.493" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-condensing |