PMI model PDC-26D5G40G-10-292FF-CC is a directional coupler that has an operating frequency of 26.5 to 40.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband range, and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 10 +/- 0.8 dB Max |
| Directivity (dB): | 12 Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max, (Excl. Coupling loss 0.46 dB) |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Power Handling: | Incident = 20 W Max Reflected = 1 W Max |
| Impedance: | 50 ohm |
| Coupling Sensitivity: | ±0.8 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92 mm Female |
| Sealing: | IP 66 |
| Finish: | Painted Blue Conformal Coating |
| Weight: | 30 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Humidity: | 100%, Condensing |