PMI Model No. PDC-26D5G40G-10C-292FF is a 26.5 to 40.0 GHz, Directional Coupler having a 10 dB coupling factor and 12 dB directivity. This model handles an input power of 20 Watts.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 10± 1.0 |
| Directivity (dB): | 12 min. |
| Insertion Loss (dB): | <= 1.5 dB |
| VSWR: | <= 1.7:1 |
| Power Handling: | <= 20 Watts |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Frequency Sensitivity: | <= ±0.5 dB |
| RF Connectors: | 2.92mm(F) |
| Size: | 1.252 x 0.626 x 0.500 Inches |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +105 ºC |