Quantic PMI Model PDC-26G500M40G-20-292FF is a directional coupler that has an operating frequency of 26.5 to 40 GHz that features low VSWR, high directivity, and broadband. Compact package size 1.102" x 0.669" x 0.443" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 20 ± 1 dB Max |
| Directivity (dB): | 10 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max (Exel. Coupling loss 0.46dB) |
| VSWR: | 1.7:1 Max (Primary) 1.7:1 Max (Secondary) |
| Power Handling: | 20 W Max (Incident) 1 W Max (Reflected) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Factor: | 20 ± 1 dB Max |
| Coupling Sensitivity: | ±1.2 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95% Non-Condensing |